Odpowiedzialny Hazard Online

Pragniemy, aby wygrywali wszyscy gracze, za każdym razem. Jednak nie zawsze jest to możliwe. W kasynach online trafiają się zwycięzcy, którzy zdobywają ogromne milionowe jackpoty, zmieniające ich życie. Jednak są też i pechowcy, którym po prostu nie idzie. To właśnie oni są narażeni na uzależnienie, które jest poważnym stanem wpływającym na życie gracza. Hazard w sieci może być więc równie uzależniający jak ten w kasynach stacjonarnych. Niektórzy gracze są ponadto jeszcze bardziej narażeni na to, że staną się hazardzistami, szczególnie jeśli mają już historię wcześniejszych uzależnień. Dowiecie się tutaj w jaki sposób walczyć z nałogiem i gdzie można szukać pomocy. Poznacie też politykę kasyn dotyczącą uzależnień od hazardu oraz działań jakie podejmują w celu przeciwdziałania tym procesom.

  Mechanizmy odpowiedzialnej gry w kasynach online

  Zegar dla graczaKasyna online aktywnie przeciwdziałają uzależnieniom, udostępniając wiele narzędzi. Przedstawimy tu najważniejsze mechanizmy, wykorzystywane przez kasyna aby utrudniać wpadnięcie w szpony nałogu:

  Zegar dla gracza: Być może zwróciliście uwagę, ale niemal w każdym automacie ponad polem rozgrywki wyświetlana jest aktualna godzina. Ma to na celu zwrócenie uwagi gracza na czas upływający na grze. Ta kontrola spędzanego w kasynie czasu przypomina że trzeba zrobić sobie przerwę. Tą samą rolę pełnią limity czasowe. Jeśli w jednym automacie spędzamy określony czas, na przykład pół godziny albo godzinę, wyświetli się nam komunikat, przypominający że może czas zrobić sobie przerwę.

  Limity wygranych/przegranych: Na niektórych automatach można ustawić limit, wyświetlający powiadomienie o przegraniu lub wygraniu określonej kwoty. Nie tylko zmniejsza to szansę na uzależnienie, ale też pozwala lepiej stosować strategie zarządzania pieniędzmi, kończąc sesję w dobry momencie.

  Zmienna prędkość rundy: Jeżeli kręcimy rundy na automacie wolniej, obroty pieniężne także się zmniejszają. Niektórzy developerzy stosują wobec tego ogranicznik, spowalniający pojedynczą rundę, który domyślnie jest włączony. Zaawansowani gracze mogą go wyłączyć, jeśli uznają że nie grozi im uzależnienie.

  Polityka gry nieletnich

  ZabronionyŻadne z kasyn rekomendowanych w naszym serwisie nie pozwala na grę nieletnim. To po prostu nieuczciwe i niezgodne z prawem. Jak wskazują badania, to właśnie nieletni najłatwiej się uzależniają. Nie warto próbować obchodzić w żaden sposób tego ograniczenia. Kasyna internetowe weryfikują wiek użytkownika, nakazując wysłanie dokumentów takich jak dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Jeśli gracz nie będzie mógł ich okazać, jego konto zostanie zamknięte bez możliwości otwarcia ponownie, a środki zwrócone.

  Jak sprawdzić czy jesteś uzależniony?

  Jeżeli podejrzewasz że ty, lub ktoś z twoich bliskich jest uzależniony, zadaj sobie poniższe pytania. Jeśli odpowiedziałeś pozytywnie na jedno lub więcej z nich, być może czas przerwać grę i poszukać pomocy.
  Znak zapytania

  • Czy ukrywasz przed innymi że grasz w kasynie?
  • Czy zdarzyło ci się spóźnić do pracy lub szkoły przez to że grałeś w kasynie?
  • Czy jesteś zmęczony grą i masz tego objawy, na przykład ból głowy?
  • Czy grasz za pożyczone pieniądze?
  • Czy gra w kasynie wpłynęła negatywnie na twój związek z partnerem lub partnerką?
  • Czy nie możesz spać w nocy, ponieważ myślisz o grze?

  Ponadto, niektóre osoby należą do grupy ryzyka i posiadają cechy które predysponują je do uzależnienia. To między innymi młody wiek, historia chorób psychicznych (także w rodzinie), tak zwane trudne dzieciństwo, problemy emocjonalne. Na uzależnienie od hazardu może wpływać także współuzależnienie od alkoholu lub innych używek.

  Samowykluczenie z gry

  Praktycznie wszystkie kasyna recenzowane w naszym serwisie oferują możliwość samowykluczenia. Polega to na deklaracji gracza kierowanej do serwisu, aby ten wyłączył jego konto. Ta blokada po prostu uniemożliwia logowanie się do kasyna, a pozostałe środki gracza zostają oczywiście przekazane na jego konto.

  Ci, którzy nie są jeszcze uzależnieni, ale jednak woleliby zrobić sobie przerwę aby nie wpaść w nałóg, mogą wystąpić o czasowe zawieszenie konta. Ta możliwość dostępna jest w większości kasyn i pozwala na zawieszenie dostępu na kilka tygodni lub miesięcy. Łatwiej dzięki temu kontrolować wydatki. Niezależnie od blokady, warto też robić sobie przerwę co jakiś czas, aby gra w kasynie nie weszła nam w nałóg. Mimo wszystko, powinna być to miła odmiana i przyjemność, a nie stały element każdego dnia.

  Organizacje walczące z hazardem

  Terapia hazardoweW kraju i za granicą działają organizacje, które zajmują się profesjonalnie pomocą nałogowym hazardzistom. Znajdziesz w nich nie tylko pomoc ze strony psychologa, ale też grono dawnych graczy, którzy wyrwali się ze szponów nałogu. Uczestnictwo w nich nie wiąże się z żadnymi kosztami i ewentualne wpłaty są dobrowolne. Poniżej przedstawiamy, jakie organizacje mogą pomóc ci w walce z uzależnieniem:

  • Anonimowi Hazardziści: to międzynarodowa organizacja samopomocy z licznymi filiami w Polsce. Oddziały AH znajdziesz w każdym mieście wojewódzkim, ale także w wielu małych miastach. Ponieważ to organizacja finansowana przez organy samorządowe, spotkania organizowane są często w urzędach czy ośrodkach pomocy społecznej, a w pomoc zaangażowane są także kościoły. Członkowie grupy spotykają się regularnie i wspierają w trudnym procesie wychodzenia z uzależnienia. Informacje o spotkaniach grup i terminy mityngów można znaleźć na oficjalnej stronie anonimowihazardzisci.org.
  • Lekarz pierwszego kontaktu i psycholog: W leczeniu uzależnień na NFZ, a więc bez dodatkowych kosztów, może pomóc ci też państwowa opieka lekarska. Aby skorzystać z tej formy terapii, najlepiej skorzystaj z pomocy lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze ci skierowanie do psychologa specjalizującego się w takich terapiach. Leczenie będzie trwało tak długo, aż pacjentowi uda ci się wyjść z nałogu – choć rzadko jest to proste.
  • Organizacje zagraniczne: Jeśli natomiast nie przebywasz w Polsce, to możesz skorzystać z pomocy organizacji międzynarodowych, mających siedzibę w innych krajach. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje Gamble Aware, które co miesiąc pomaga nawet dziesięciu tysiącom uzależnionych. GA finansowana jest przez państwo, ale część dochodu oddają mu dobrowolnie kasyna. Drugą dużą organizacją jest Gambling Therapy, która działa na całym świecie i oferuje internetowy kurs samopomocy. Ta instytucja udostępniła poza tym oprogramowanie które ogranicza dostęp do witryn i stron kasyn, a można je zainstalować zarówno na komputerze, jak i na telefonach oraz tabletach.

  Podsumowując

  Pierwszym krokiem do walki z nałogiem każdego rodzaju jest przyznanie się do uzależnienia. Jeżeli czujesz, że być może potrzebujesz pomocy, nie wahaj się zastosować środków opisanych w tym artykule. Poproś o wykluczenie lub w inny sposób ogranicz dostęp do kasyna, skorzystaj z pomocy profesjonalnej organizacji, takiej jak Anonimowi Hazardziści, albo po prostu zrób sobie przerwę. Uzależnienie może bardzo negatywnie wpłynąć nie tylko na ciebie, ale też na twoją rodzinę i przyjaciół. I ostatecznie pamiętaj: życie jest piękne i nie warto go uzależniać od wyników gry.

  O autorze LinkedinTwitter
  marcin snarski
  Marcin Snarski

  Wraz z rosnącą uwagą i popytem w branży kasyn online, zdecydowałem się poszerzyć swoje horyzonty, zdobywając wiedzę w tej dziedzinie na wszelkie możliwe sposoby. Szczegółowa recenzja kasyna nie jest tak prosta, jak się wydaje. Wymaga analizy danych strukturalnych, umiejętności badawczych i pouczającego pisania treści. Od ponad 10 lat w branży kasyn online, nieustannie dzielę się swoją wiedzą z kasinogracz.pl z innymi graczami, aby informować ich o świecie kasyn online w każdy możliwy sposób.